te provoaca sa gandesti
arhiva: 17/04/2009
|
H2O
de Valeriu Cercel la: 17/04/2009 19:45:36
cine gândea, din şase bilioane,/ nu prea demult, treizeci de ani ‘nainte,/ pe ce mai e uscat printre oceane,/ ca apa să o cumpere cuminte/ din prăvălii, la sticle sau bidoane ?!.../ nu i-ar fi dat nici dracului prin minte !/ de drag o luam în zori pe sub colină/ chiar de aveam fântâna mea pe vale,/ să-mi umplu la izvor căldarea plină/ sorbind din ochi mării şi marghioale…/ ca lacrima, ce apă cristalină/ Şi nu dădeam pe ea două parale (!)/ până-ntr-o zi, când spre uimirea mea,/ la băcănie-n colţ văd, din greşeală,/ cătând prin raft ceva pentru măsea,/ În sticle, apă chioară, naturală (?!)/ de-abia-nvăţat cu ea de la ciuşmea/ ca emigrant pe-atunci
...continuare .
modifica
4 comentarii |
|
|
Vinerea Mare
de Sancho Panza la: 17/04/2009 13:32:51
copil/ frăgezind sărbătoarea/ în cupa mirărilor sale/ tată / priveşte/ aici a-mbobocit/ un fluture!/ isus îi sărută genunchiul/ şi pleacă fericit/ spre răstignire./ / sărbători luminate!
modifica
7 comentarii |
|
|
Paste...live..:)
de monte_oro la: 17/04/2009 09:25:46
so... sarbatori fericite si paste luminat, tuturor!...orisicat... si... asta... / http://en.wikipedia.org/wiki/chronovisor / sa ne vedem cu bine... acolo...:)
modifica
20 comentarii |
|
|
opera
de zaraza la: 17/04/2009 01:50:10
m-a palit pasiunea pentru muzica de opera. de cateva saptamani stau nopti intregi si ascult arii in diverse interpretari. pentru mine e o descoperire incredibila, o lume de o bogatie pe care nici nu o banuiam. / daca mai sunt pasionati, impartasiti aici ce va place, noroc ca avem youtube-ul. of, unde e tatiku?/ /
modifica
62 comentarii |
|
loading...